New announcement. Learn more

ROLL OF HONOUR

ROLL OF HONOUR

Group and Listed Winners bred by NZ breeders / 2023-24 Season

Group One Winners

Horse

Race

Country

Breeding

Breeder

Date

La Crique

Otaki-Maori WFA Classic (1600m)

NZ

Vadamos x Destiny Cove (Dubai Destination)

J & M Cassin Family Trust

24.02.2024

Mr Brightside

Futurity Stakes (1400m)

AUS

Bullbars x Lilahjay (Tavistock)

R I & Est late M A G Johnson

24.02.2024

Mr Brightside

C.F. Orr Stakes (1400m)

AUS

Bullbars x Lilahjay (Tavistock)

R I & Est late M A G Johnson

10.02.2024

Bonny Lass

BCD Group Sprint (1400m)

NZ

Super Easy x Posh Bec (Le Bec Fin)

Sandy Moore

10.02.2024

Legarto

Herbie Dyke (2000m)

NZ

Proisir x Geordie Girl (Towkay)

W E Jeffries

10.02.2024

Puntura

Thorndon Mile (1600m)

NZ

Vespa x Mumzahoney (Magic Of Sydney)

Mrs C J & P J Lynskey

20.01.2024

Mercurial

Telegraph WFA (1200m)

NZ

Burgundy x Roxette (Tavistock)

M Darvill, A W Flexman, C T Jones, T Myers & R Wyeth

13.01.2024

Quintessa

Levin Classic (1600m)

NZ

Shamus Award x Chaquinta (High Chaparral)

Peachester Lodge Pty Ltd

13.01.2024

Waitak

Railway (1200m)

NZ

Proisir x Repo Bay (Shocking)

C W Devine

01.01.2024

Campionessa

Zabeel Classic (2050m)

NZ

Contributer x Bella Carolina (O'Reilly)

Simms Davison

26.12.2023

Lucky Sweynesse

Hong Kong Sprint (1200m)

HK

Sweynesse x Madonna Mia (Red Clubs)

P L Dombroski, Explosive Breeding Ltd & S A Sharrock

10.12.2023

Desert Lightning      

TAB Classic (1600m)

NZ

Pride Of Dubai x Isstoora (High Chaparral)

Mahoenui Partnership

09.12.2023

Molly Bloom

NZ 1000 Guineas (1600m)

NZ

Ace High x Dancilla (Iffraaj)

Seaton Park

18.11.2023

Crocetti

NZ 2000 Guineas (1600m)

NZ

Zacinto x Gracehill (O'Reilly)

D E & E Y Nakhle

11.11.2023

Atishu

Champions Stakes (2000m)

AUS

Savabeel x Posy (No Excuse Needed)

Waikato Stud Ltd

11.11.2023

Ladies Man

Livamol Classic (2040m)

NZ

Zed x Just Polite (Dehere)

Grangewilliam Stud Ltd

14.10.2023

Mustang Valley

Arrowfield Stud Plate (1600m)

NZ

Vanbrugh x Cream Of The Crop (New Approach)

Windsor Park Stud Ltd

30.09.2023

Militarize

Golden Rose (1400m)

AUS

Dundeel x Amerindia (Dubawi)

GSA Bloodstock Pty Ltd

23.09.2023

Mr Brightside

Makybe Diva Stakes (1600m)

AUS

Bullbars x Lilahjay (Tavistock)

R I & Est late M A G Johnson

16.09.2023

Skew Wiff

Tarzino Trophy (1400m)

NZ

Savabeel x Starvoia (Starcraft)

Waikato Stud Ltd

09.09.2023

Mr Brightside

Memsie Stakes (1400m)

AUS

Bullbars x Lilahjay (Tavistock)

R I & Est late M A G Johnson

02.09.2023

Group Two Winners

Horse

Race

Country

Breeding

Breeder

Date

Immediacy

Autumn Classic (1800m)

AUS

Tarzino x But Beautiful (Pivotal)

B J Lindsay MNZM & Mrs J E A Lindsay

24.02.2024

Campionessa

Peter Young Stakes (1800m)

AUS

Contributer x Bella Carolina (O'Reilly)

Simms Davison

24.02.2024

Asterix

Avondale Cup (2400m)

NZ

Tavistock x Mourasana (Shirocco)

Go Bloodstock New Zealand Ltd

17.02.2024

Orchestral

Avondale Guineas (2100m)

NZ

Savabeel x Symphonic (O'Reilly)

Barneswood Farm Ltd

17.02.2024

Snow Patrol

Autumn Stakes (1400m)

AUS

Contributer x O'Rocker (O'Reilly)

B S, M J & Mrs R L Wallbank

10.02.2024

Molly Bloom

David & Karyn Ellis Fillies Classic (2000m)

NZ

Ace High x Dancilla (Iffraaj)

Seaton Park Ltd

10.02.2024

Belclare

Westbury Classic (1600m)

NZ

Per Incanto x Miss Rhythmic (O'Reilly)

D K Woodhouse

27.01.2024

About Time

Sir Patrick Hogan Stakes (2050m)

NZ

American Pharoah x Romantic Time (Fastnet Rock)

B J Lindsay MNZM & Mrs J E A Lindsay

01.01.2024

Molly Bloom

Eight Carat Classic (1600m)

NZ

Ace High x Dancilla (Iffraaj)

Seaton Park Ltd

26.12.2023

Pendragon

Auckland Guineas (1400m)

NZ

U S Navy x Kerre (Pour Moi)

K J Hickman ONZM

26.12.2023

Puntura

Manawatu Challenge Stakes (1400m)

NZ

Vespa x Mumzahoney (Magic Of Sydney)

John and Carole Lynskey

23.12.2023

Campionessa

Cal Isuzu Stakes (1600m)

NZ

Contributer x Bella Carolina (O'Reilly)

Simms Davison

16.12.2023

Campionessa

Auckland Thoroughbred Breeders' Stakes (1400m)

NZ

Contributer x Bella Carolina (O'Reilly)

Simms Davison

25.11.2023

Impendabelle

Soliloquy Stakes (1400m)

NZ

Impending x Applegate (Exceed and Excel)

Monovale Holdings Ltd

28.10.2023

Prowess

Crystal Mile (1600m)

AUS

Proisir x Donna Marie (Don Eduardo)

Hallmark Stud Ltd

28.10.2023

Coeur Volante

Thousand Guineas Prelude (1400m)

AUS

Proisir x Shanina (Testa Rossa)

Fairdale Stud Ltd

21.10.2023

Wrote To Arataki

Tristarc Stakes (1400m)

AUS

Wrote x Galloping Gerte (Align)

Mrs N M Bishop

21.10.2023

Crocetti

James and Annie Sarten Memorial (1400m)

NZ

Zacinto x Gracehill (O'Reilly)

D E & E Y Nakhle

21.10.2023

Life Lessons

Rose Of Kingston Stakes (1400m)

AUS

Tavistock x Brockman's Lass (Encosta de Lago)

Ramsey Pastoral Co Pty Ltd

07.10.2023

Lantern Way

Hawkes Bay Guineas (1400m)

NZ

Satono Aladdin x No More Doubt (Redoute's Choice)

Rich Hill Thoroughbreds Ltd

30.09.2023

Mr Brightside

MRC P.B Lawrence Stakes (1400m)

AUS

Bullbars x Lilahjay (Tavistock)

R I & Est late M A G Johnson

19.08.2023

Group Three Winners

Horse

Race

Country

Breeding

Breeder

Date

Savaglee

Matamata Slipper (1200m)

NZ

Savabeel x Glee (O'Reilly)

Waikato Stud Ltd

24.02.2024

Grinzinger Belle

Vanity Stakes (1400m)

NZ

Shamexpress x Ripsomemore (Rip Van Winkle)

Windsor Park Stud Ltd

17.02.2024

Yonce

T.S Carlyon Cup (1600m)

NZ

Proisir x Ziva (Zabeel)

L de Souza & T Hartley

10.02.2024

Nimble Nimbus

Centenary Vase Handicap 

HK

Sacred Falls x Marahau (Pins)

Waikato Stud Ltd

04.02.2024

Perfect Scenario

White Robe Lodge WFA (1600m)

NZ

Iffraaj x Rosetti Bay (Pins)

Mrs G E Graydon & Miss E C Pollard

03.02.2024

Contribute

Taranaki Cup (1800m)

NZ

Contributer x Contrada (O'Reilly)

Ross Bellingham & A  R Gemmell

03.02.2024

Crocetti

Almanzor Trophy (1200m)

NZ

Zacinto x Gracehill (O'Reilly)

D E & E Y Nakhle

27.01.2024

Mary Louise

Wellington Cup (3200m)

NZ

The Bold One x Daisy Louise (Catbird)

E M & N A Bourke & A R Piercy

20.01.2024

Sudbina

Desert Gold Stakes (1600m)

NZ

Almanzor x Destined (Danehill)

Frantic Bloodstock Ltd & Haunui Bloodstock Ltd

20.01.2024

Churchillian

Anniversary Handicap (1600m)

NZ

Churchill x Fond Du Couer (Fastnet Rock)

Pencarrow Thoroughbreds Ltd

13.01.2024

Times Ticking

Trentham Stakes (2100m)

NZ

Tavistock x Laoghaire (Pins)

Mrs V A Lackner & A R MacGregor

13.01.2024

Sagunto

Manawatu Cup (2300m)

NZ

O'Reilly x Queen Sabeel (Savabeel)

Waikato Stud Ltd

23.12.2023

Zecora

J Swap Sprint (1400m)

NZ

Power x C'est La Vie (Anabaa)

Kendayla Park Ltd

16.12.2023

Still Bangon

Eulogy Stakes (1600m)

NZ

Satono Aladdin x Shebang (Le Bec Fin)

Mrs M I & P M Guise

16.12.2023

Dionysus

Waikato Cup (2400m)

NZ

Ocean Park x La Quinta (Tavistock)

Sir Patrick and Lady Hogan

16.12.2023

Lupo Solitario

Bonecrusher Stakes (1400m)

NZ

Satono Aladdin x She's Aloof (Pentire)

Rich Hill Thoroughbreds

09.12.2023

El Vencedor

Eagle Technology Stakes (1600m)

NZ

Shocking x Strictly Maternal (O'Reilly)

M W Freeman and D G Price

02.12.2023

Zabmanzor

Wellington Stakes (1600m)

NZ

Almanzor x Zaborei (Savabeel)

J & D Struthers

30.11.2023

One Bold Cat

Counties Cup (2100m)

NZ

The Bold One x Floozie Cat (One Cool Cat)

E M & N A Bourke & A R Piercy

25.11.2023

Sacred Satono

Counties Bowl (1100m)

NZ

Satono Aladdin x Belle Joie (Mellifont)

Archer Equine Investments Ltd

25.11.2023

Puntura

Couplands Bakeries Mile (1600m)

NZ

Vespa x Mumzahoney (Magic Of Sydney)

Mrs C J & P J Lynskey

15.11.2023

Fashion Shoot

Canterbury Breeders' Stakes (1400m)

NZ

Savabeel x High Fashion (O'Reilly)

H M & Mrs P M Forbes & Waikato Stud Ltd

15.11.2023

Skew Wiff

Hong Kong Jockey Club Stakes (1400m)

AUS

Savabeel x Starvoia (Starcraft)

Waikato Stud Ltd

07.11.2023

Aquacade

Balmerino Stakes (2050m)

NZ

Dundeel x Forest Of The Seas (Seas The Stars)

B J Lindsay MNZM & Mrs J E A Lindsay

07.11.2023

Burn To Shine

War Decree Stakes (1600m)

NZ

So You Think x Smoulder (Traditionally)

The Oaks Stud

28.10.2023

Johny Johny

Sweynesse Stakes (1200m)

NZ

Charm Spirit x Galway (Savabeel)

C R Grace

21.10.2023

Diss Is Dramatic

Thompson Handicap (1600m)

NZ

Dissident x Our Drahma Queen (Darci Brahma)

Brendan Lindsay MNZM & Mrs J E A Lindsay

21.10.2023

Renaissance Woman

Angst Stakes (1400m)

NZ

Reliable Man x Mrs Kennedy (Fastnet Rock)

G J Harvey

14.10.2023

Our Alley Cat

Spring Sprint (1400m)

NZ

Atlante x Cat Woman (Scaredee Cat)

Mrs R E Armstrong

14.10.2023

Raf Attack

Gloaming Stakes (1800m)

AUS

Satono Aladdin x Sima (Commands)

A R Galbraith KC

14.10.2023

Town Cryer

Taranaki Breeders' Stakes (1600m)

NZ

Tavistock x The Speaker (Volksraad)

 P J B Smith Family Trust, Mrs B C & P J B Smith

07.10.2023

Antino

Sandown Stakes (1500m)

AUS

Redwood x Mahamaya (Bahhare)

Blossom Trading and Breeding Company Ltd

01.10.2023

Coeur Volante

Scarborough Stakes (1200m)

AUS

Proisir x Shanina (Testa Rossa)

Fairdale Stud Ltd

30.09.2023

Belardo Boy

Marton Metric Mile

NZ

Belardo x L'Amour (Towkay)

J E Fokerd & Haunui Farm LP

23.09.2023

Quintessa

HBRI Gold Trail Stakes (1200m)

NZ

Shamus Award x Chaquinta (High Chaparral)

Peachester Lodge

09.09.2023

Crocetti

WRC Northland Breeders' Stakes (1200m)

NZ

Zacinto x Gracehill (O'Reilly)

D E & E Y Nakhle

19.08.2023

Belardo Boy

CJC Winter Cup (1600m)

NZ

Belardo x L'Amour (Towkay)

J E Fokerd & Haunui Farm LP

05.08.2023

Listed Winners

Horse

Race

Country

Breeding

Breeder

Date

Aberlour

Southland Guineas (1600m)

NZ

Mongolian Falcon x Sophie Louise (Postponed)

A S Todd

17.02.2024

Pericles

Uncle Remus Stakes (1200m)

NZ

Rubick x Empyrean (O'Reilly)

Pencarrow Thoroughbreds Ltd

17.02.2024

Bold Soul

Tasmanian Derby (2200m)

NZ

Embellish x Twin Soul (Singspiel)

Te Keeti Bloodstock Ltd

09.02.2024

Town Cryer

Wairarapa Thoroughbred Breeders' Stakes (1600m)

NZ

Tavistock x The Speaker (Volksraad)

P J B Smith Family Trust, Mrs B C & P J B Smith

06.02.2024

Shockalia

Dunedin Gold Cup (2400m)

NZ

Shocking x Berzallia (Bernadini)

Rich Hill Thoroughbreds Ltd

03.02.2024

Khanshe

Oaks Prelude (1800m)

NZ

Mongolian Khan x Folies Begere (O'Reilly)

R L Orr

03.02.2024

Collect Your Cash

Dunedin Guineas (1500m)

NZ

Rageese x Prompt Payment (In The Wings)

Windsor Park Stud Ltd

03.02.2024

Orchestral

RL Karaka Million 3yo (1600m)

NZ

Savabeel x Symphonic (O'Reilly)

Barneswood Farm Ltd

27.01.2024

Ayrton

John Dillon Stakes (1400m)

NZ

Iffraaj x Odessa (Falkirk)

G J McCarthy

26.01.2024

The Radiant One

Timaru Stakes (1400m)

NZ

Darci Brahma x The Diamond One (Tale Of The Cat)

A G, K J, M C & P R Dennis

27.01.2024

Aberlour

Gore Guineas (1335m)

NZ

Mongolian Falcon x Sophie Louise (Postponed)

A S Todd

20.01.2024

Renegade Rebel

Gingernuts Salver (2100m)

NZ

El Roca x Regalia (Duelled)

Denise Howell

14.01.2024

Canheroc

Marton Cup (2200m)

NZ

El Roca x Goldie Cantride (Colombia)

A D, B M & K J Schumacher

06.01.2024

Kai

Hazlett Stakes (1200m)

NZ

Ocean Park x Brilliant Blush (Testa Rossa)

D E & E Y Nakhle

26.12.2023

Beau Dazzler

Phelan Ready Stakes (1000m)

AUS

Ardrossan x Pwerfect (Pentire)

Dewar Partnership

09.12.2023

Captain Envious

Ballarat Cup (2000m)

AUS

Savabeel x My Central (Central Park)

Ultra Thoroughbred Racing

09.12.2023

Just As Sharp

Trevor & Corralie Eagle Memorial (1500m)

NZ

Swiss Ace x Readyor (More Than Ready)

G Harvey

02.12.2023

Kelly Coe

Wanganui Cup (2040m)

NZ

Proisir x Floridita (Fasliyez)

F J & H T O'Leary

02.12.2023

Stockman

Christmas Cup (2400m)

AUS

Tavistock x Crimson (Zabeel)

Sir Patrick & Lady Hogan

02.12.2023

Velocious

Counties Challenge Stakes (1100m)

NZ

Written Tycoon x Parmalove (Snitzel)

Inglewood Stud

25.11.2023

Maria Farina

Stewards Stakes (1200m)

NZ

Contributer x La Vitesse (Darci Brahma)

D R & Mrs L M Weatherley & B W P Wright

18.11.2023

Not Guilty

Pegasus Stakes (1000m)

NZ

Not A Single Doubt x Notice Received (O'Reilly)

Frontier Bloodstock & V T W Breeding Company Ltd

11.11.2023

Nest Egg

Metropolitan Trophy (2600m)

NZ

Reliable Man x Run To The Bank (Bahhare)

D G Price & B G Stewart

11.11.2023

Warmonger

TAB Trophy (1800m)

AUS

War Decree x Princess Sapphire (Savabeel)

Kevin Hickman

07.11.2023

Forgot You

Furphy Plate (1800m)

AUS

Savabeel x Simply You (O'Reilly)

G J Chittick

07.11.2023

Matscot

Spring Classic (2000)

NZ

Haradasun x Bewarned (Danske)

R W Adams, A L Reeves & Mrs S J Robertson

28.10.2023

Ayrton

Weekend Hussler (1400m)

AUS

Iffraaj x Odessa (Falkirk)

G J McCarthy

14.10.2023

Legarto

Matamata Cup (2000m)

NZ

Proisir x Geordie Girl (Towkay)

W E Jeffries

07.10.2023

Viva Vienna

Canterbury Belle Stakes (1200m)

NZ

All Too Hard x Anna of Austria (Snitzel)

Mr G Harvey

16.09.2023

Tokyo Tycoon

El Roca Colin Meads Trophy (1200m)

NZ

Satono Aladdin x All About The Coin (Starcraft)

Rich Hill Thoroughbreds Ltd

09.09.2023

Chantilly Lace

Wanganui Guineas (1200m)

NZ

US Navy Flag x On The Move (More Than Ready)

KJ Hickman ONZM

02.09.2023

Benaud

Wyong Gold Cup (2100m)

AUS

Reliable Man x Baggy Green (Galileo)

K J Hickman ONZM

01.09.2023

Savannah Cloud

MRC Regal Roller Stakes (1200m)

AUS

Savabeel x Annie Higgins (O'Reilly)

Mrs N M Leicester

19.08.2023

Bold Mac

HRC Rowley Mile (1600m)

AUS

The Bold One x Mrs Mac (Colombia)

B J & Est late G A Gudsell

17.08.2023

 

This product has been added to your cart

CHECKOUT